padina08

Články o Padine z rozličných prameňov

Médií o Padine2 Dopredu>>

Slovenská svadba v 200-ročnej Vojvodinskej Padine

5. 8. 2006 / Padina
Slávna rodina Kotvášovcov ženila syna


Slovenská svadba v srbskej Vojvodine má svoje dvestoročné korene. Košickí matičiari na čele s riaditeľom košického Domu Matice slovenskej, ktorí boli pozvaní do Kovačice veľkým národovcom a matičiarom Ing. Adamom Jonášom, inak riaditeľom Agrokombinátu Pokrok a.s. v Padine. Dostali pozvánku a aj sa zúčastnili na slovenskej svadbe, na ktorú nezabudnú do konca života. V nádhernej obci Padina, ktorá od 18. augusta oslavuje 200 rokov od svojho založenia a kde je 99,9 % žijúcich Slovákov ženila slávna rodina Kotvášovcov syna Zlatka. A nebola to len taká obyčajná svadba, aké sú teraz na našom Slovensku. Na tejto veľkolepej svadbe bolo takmer 400 svadobčanov. A starejší nebol nikto iný, ako tak populárny starosta obce Padina Janko Kolárik
.

Priebeh svadby má iné pravidlá, ako u nás na Slovensku. Na svadbu sa volá 1 týždeň vopred vinšom. Svadba sa konala na dvoch miestach u ženích a nevesty. Začínala ako u nás v sobotu o 15. hodine samostatne u obidvoch rodín. My sme boli s časťou svadobčanov u ženícha vo veľkom dvore ženíchovej rodiny, pod obrovským stanom, ktorý bol postavený na ich pozemkoch. Svadby sa v Padine vždy konajú doma, lebo je to veľká česť pre rodiny mladomanželov. Predtým, ako sa stretnú mladí pred kostolom, sa obidvaja odobrali od svojich rodičov a blízkych. Na tomto akte všetci plakali od dojatia. Po stretnutí pred kostolom sa začal v krásnom padinskom kostole svadobný obrad a po jeho skončení obidve svadby idú k neveste. Mladá nevesta sa rozlúčila so svojimi rodičmi.

Potom odišla so svojim manželom a s jeho svadobníkmi do svojho nového domu. Rodičia mladého zaťa uvoľnili celé prvé poschodie veľkého domu a nevesta doniesla do domu nový nábytok. Jej svadobníci zostávajú v jej rodičovskom dome veseliť sa. Keď prichádzajú mladomanželia do nového domu, tak nevestu privítajú manželovi rodičia. Potom bola nevesta začepčená a oblečená do kroja. Nevesta ponúkala všetkých hostí (v minulosti to boli orechy, dnes cukríky). Potom sa už začala ozajstná svadba. O 21. hodine prichádzali svadobníci z druhej časti svadby a spolu so svadobníkmi s nevestinej strany tancovali s mladou nevestou. Každý tanečník dal za dva až tri takty tanca toľko peňazí koľko si mohol dovoliť. Verte, že v tejto ťažko skúšanej zemi sa nazbieralo 2 000 eur. S týmto kapitálom začínajú mladí gazdovať. Po odtancovaní pred polnocou nasledovala honosná večera. Vzdialenejšia rodiny a hostia odchádzali hneď po večeri domov. A rodičia s mladomanželmi a blízka rodina sa zabávali do rána.

Košickí matičiari museli odísť z vážnych dôvodov zo svadby pred 22. hodinou. To čo zažili sa nedá z pamäti vymazať na celý život. Na počesť vzácnych hostí zo Slovenska, svadba sa zastavila a hudba s najbližšou rodinou a mladomanželmi za silného potlesku všetkých svadobných hostí nás vyprevádzali domov. Do očí mi od dojatia vytryskli slzy. Poďakoval som za matičiarov z Košíc, a naposledy zablahoželal mladomanželom a ich vzácnym rodičom. Toto svet nevidel, čo dokážu naši slovenskí bratia a sestry v ďalekom slovenskom svete - v čarokrásnej srbskej Vojvodine.

Na záver nesmiem zabudnúť na skutočnosť, ktorá mladomanželom bude pripomínať krajinu ich predkov - Slovensko. Dostali od košických matičiarov nádherné knihy, najlepšie slovenské víno, nenapodobniteľné slovenské kúpeľné oblátky, ale hlavne fotografiu od prvého slovenského kozmonauta plukovníka Ivana Bellu aj s jeho osobným venovaním pre mladomanželov, ktorú im poslal po riaditeľovi košického DMS plukovníkovi Ferovi Mrvovi až z ďalekej Moskvy. Takéto ocenenie sa neušlo nijakému svadobnému páru v bohatej histórii slovenských svadieb v ďalekej srbskej Vojvodine. Máme sa na Slovensku čo učiť. Lebo pohostinnosť v celej slovenskej Vojvodine je obdivuhodná. Tak málo naši slovenskí bratia bratia a sestry majú, ale aj s tým sa s Vami rozdelia. A robia to s veľkou láskou

František MRVA     článok je prevzatý z webovej stránky MATICA SLOVENSKÁ

[Padina Home] [Slovensky] [O Padine] [Fotografie] [Slovenské linky] [O stránky] [Deutsch] [English] [Srpski]